Достапни линкови

Русија го осуди агентот Потејев за предаство и дезертирање


Авионот со кој беа транспортирани руските шпиони

Авионот со кој беа транспортирани руските шпиони

Воениот суд во Москва го осуди во отсуство поранешниот агент на разузнавачката служба Александр Потејев, за предаствo на 10-те руски шпиони кои беа протерани од САД минатата година. Потејев беше осуден за предаство и дезертирање. Обвинителите побараа 25 години казна затвор. Се претпоставува дека Потејев е во Соединетите држави. Тој исчезна од Русија само неколку денови пред да бидат фатени шпионите во САД, минатата година во јуни.
Вашингтон направи размена на 10- те руски шпиони за четворица Руси осудени за шпионирање во корист на Западот.
XS
SM
MD
LG