Достапни линкови

logo-print

Палестинците во септември ќе бараат признавање на независна држава


Појасот Газа

Појасот Газа

Палестинците во септември планираат да ги интензивиераат напорите за добивање на признание на независна држава на територијата на појасот Газа и источен Ерусалим од Обединетите нации. Во неделата лидерството на Палестинската ослободителна организација го усвои предлогот. Аналитичари тврдат дека позитивниот исход од ваквите напори би претставувал голема победа за Палестинците, но забележуваат дека само Советот за безбедност при Обединетите нации може да одлучи за прием на нова држава во меѓународната организација. Американската влада, од друга страна, на неколку наврати изрази противење на ваквиот потег на Палестинците.
XS
SM
MD
LG