Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент ќе дискутира за нови мерки за штедење


банер поставен од страна на демонстранти на плоштадот во Атина

банер поставен од страна на демонстранти на плоштадот во Атина

Грчкиот парламент денеска треба да дискутира за непопуларен план за штедење. Меѓународниот монетарен фонд и Европската унија инсистираат на спроведување на план за зголемување на даноците и кратење на трошоците со кој во грчката народна каса би се обезбедиле 28 милијарди евра, со цел да се овозможи исплаќање на следната рата од кредитот за помош тежок 110 милијарди евра. Официјална Атина соопшти дека на државата и се потребни 12-те милијарди евра од новата рата со цел да избегне банкрот.
XS
SM
MD
LG