Достапни линкови

logo-print

Обединетите нации предупредија на политичка криза во Авганистан


Хамид Карзаи

Хамид Карзаи

Обединетите нации испратија апел до авганистанските власти да избегнат постапки со кои би се предизвикала политичка криза во земјата. Членовите на параламентот се вознемирени од барањето упатено до 62 пратеници да отстапат од функцијата поради сомненија за проневери. Трибуналот кој ги издаде барањата беше формиран минатата година од страна на претседателот Хамид Карзаи по недоразбирањата после парламентарните избори во земјата.
XS
SM
MD
LG