Достапни линкови

logo-print

Во Русија уапсени 10 подржувачи на Ходоровски


Луѓето го слават роденденот на Ходоровски

Луѓето го слават роденденот на Ходоровски

Полицијата во Москва денеска уапси околу 10 активисти кои протестираат во главниот град во знак на подршка на затворениот нафтен тајкун Михаил Ходорковски. Денеска Ходоровски полни 48 години и осум години како е зад решетки. Околу 50 активисти облечени во црвени маици со портретот на Ходорковски марширале по улиците и делеле маици и балони. Ходорковски е во затвор од 2003 година по обвиненијата за корупција, што тој ги негира.
XS
SM
MD
LG