Достапни линкови

logo-print

Нова операција на сириските сили на северот од земјата


Трупи на сириската армија

Трупи на сириската армија

Тенкови на сириската армија навлегле во село на границата со Турција, како дел од владината акција за сузбивање на демонстраните кои се против владиниот режим. Трупите навлегле во селото Ал Наџија кое се наоѓа во близина на пристанишниот град Латакија на турската граница. По насилствата на северот повеќе од 12 илајди Сиријци пребегаа во Турција. Активистите за човекови права велат дека сириските безбедносни сили убиле најмалку 18 луѓе вчера во Дамаск, во Хомс и Кисва за време на новите анти-владини демонстрации.
XS
SM
MD
LG