Достапни линкови

logo-print

Ердоган го подржува планот за независност на Палестина


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека го поддржува планот на Палестинците да побараат од Обединетите нации признавање на независна држави.
Ердоган ова го изјави во Анкара по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас.
Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу претходно се сретна со Абас, кој е лидер на палестинското движење Фатах како и со лидерот на радикалното движење Хамас, Халед Мешал.
XS
SM
MD
LG