Достапни линкови

logo-print

Иванов му ја честиташе на Јосиповиќ одлуката на ЕУ за членство на Хрватска


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска по телефон на претседателот на Република Хрватска Иво Јосифовиќ му ја честиташе за одлуката на Европскиот совет за присоединување на неговата земја кон Европската Унија.
Во разговорот Иванов рекол дека заокружувањето на хрватските преговори со ЕУ е добра вест не само за граѓаните на Хрватска, туку и за целиот регион.
Европските лидери денеска дадоа зелено светло за присоединување на Хрватска кон ЕУ, одобрувајќи го завршувањето на преговорите за членство, водени со Загреб од 2005 година,
Се очекува Хрватска да стане членка на ЕУ на 1 Јули 2013 година.
XS
SM
MD
LG