Достапни линкови

logo-print

Сајбер крадци одзеле 72 милиони долари од меѓународни сметки


Од украинската разузнавачка служба велат дека уапсиле 16 компјутерски хакери под сомнение дека користеле компјутески вирус за да земат повеќе од 72 милиони долари од меѓународни сметки. Уапсените биле на возраст од 26 до 33 години и со одлично познавање на компјутери. Но се уште нема обвиненија против нив, па така тие ќе бидат ослободени. Сајбер крадците користеле постоечки компјутерски вирус и интернет сервери во САД, Велика Британија, Франција, Германија, Кипар и Летонија и ги пробивале сметките. Украинскиот закон предвидува затворска казна од три до шест години за сајбер-кражби.
XS
SM
MD
LG