Достапни линкови

logo-print

Ослободителна пресуда за холандски пратеник за ширење омраза


Герт Вилдерс

Герт Вилдерс

Судот во Амстердам денеска го ослободи холандскиот десничарски партеник Герт Вилдерс кој беше обвинет за ширење омраза и дискриминација на муслиманите. Вилдерс изјави дека исламот бил фашистички, а Коранот го спореди со Хитлеровата книга ,,Мојата борба,,. Тој инсистира дека неговите коментари биле дел од легитимна политичка дебата. Неговото судење беше прво што во Холандија се пренесуваше на живо.
XS
SM
MD
LG