Достапни линкови

logo-print

Обама најави повлекување на војниците од Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама го најави почетокот на напорите за ставање крај на десетгодипшната воена инволвираност на Соединетите американски држави во војната во Авганистан. При своето обраќање во Белата куќа, Обама најави повлекување на 10.000 војници од земјата. Согласно планот, до летото во 2012 година се предвидува повлекување на уште 23.000 војници од Авганистан. Се проценува дека 100.000 американски војници моментално се распоредени во Авганистан.
XS
SM
MD
LG