Достапни линкови

logo-print

Израел не одобрува флотила да се приближи на Појасот Газа


Од минатогодишниот обид

Од минатогодишниот обид

Израелскиот амбасадор во ОН Рон Просор изрази загриженост поради повторниот обид меѓународна флотила да ја предизвика израелскта блокада на Поајасот Газа. Просор преку писмо го известува генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и Советот за безбедност дека флотилата е провокација што може да има сериозни последици. За крајот на овој месец е предвидено флотила да се приближи на Појасот Газа. Девет турски активисти беа убиени минатата година во напад од израелските командоси врз турски брод кој се обиде да ја скрши блокадата на Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG