Достапни линкови

logo-print

ЕУ подржува мирно решение на спорот за Нагорно Карабах


Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев

Европската унија го подржува мирното решение на долгогодишниот спор меѓу Ерменија и Азербејџан за областа Нагорно Карабах. Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо по средбата со претседателот на Азербејџан Илхам Алиев, изјави дека е крајно време да се реши спорот. Тој се надева дека двете страни ќе направат чекори за да се надмине ситуацијата на статус кво. Баросо и Алиев разговарале и за политичките реформи, за спроведувањето на правото и за еконмската соработка.
XS
SM
MD
LG