Достапни линкови

logo-print

НАТО ќе продолжи со мисијата во Либија


Андрес фог Расмусен

Андрес фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен изјави денеска дека Алијансата ќе продолжи со својата кампања во Либија, и покрај повиците на Италија да се запре со насилствата , за да им се овозможи хуманитарна помош на цивилите. Во видео порака објавена на интернет страницата на НАТО, Расмусен вели дека дека ќе продложат, со мисијата, затоа што ако запрат, многу цивили може да загинат. Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини претходно побара веднаш да се запре со сите непријателства во Либија за да се овозможи да се воспостави хуманитарен коридор.
XS
SM
MD
LG