Достапни линкови

logo-print

Грчките синдикати највуваат нови штрајкови


Протести во Грција

Протести во Грција

Грчките синдикати најавија дека ќе одржат нови штрајкови кога во Парламентот ќе се води дискусијата за штедење на новата Влада. Водечките синдикати за тогаш планираат 48-часовен штрајк . Лидерот на најголемата синдикална организација Јанис Папапгопулус изјави дека во земјата се спроведува политика на некоректни мерки, против оние кои веќе ги платиле сметките. И дека станува збор за неефикасна политика, бидејќи е јасно дека земјата тоне во рецесија. Парламентот до крајот на месецот треба да се изјасни за програмата за штедење, бидејќи тоа е услов да добие 12 милијарди едвра до ЕУ и ММФ.
XS
SM
MD
LG