Достапни линкови

logo-print

Сирија ги отфрли обидите за мешање во нејзините работи


Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем

Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем

Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем денеска ги отфрли сите надворешни обиди за мешање во внатрешните работи на неговата земја. Тој нагласи дека Дамаск бил „воодушевен“ од одржувањето на добрите односи со долгогодишниот сојузник Турција. Неговите коментари доаѓаат, откакао Турција се дистанцираше од властите во Сирија по акцијата против про-демократските протести. Министерот исто така ги отфрли санкциите на Европската инија кон неговата земја, велејќи дека Сирија ќе заборави дека Европа воопшто се наоѓа на мапата. Сирија е под зголемен меѓународен притисок и санкции, по преземањето на брутални мерки за сузбивање на протестите.
XS
SM
MD
LG