Достапни линкови

logo-print

Руските власти одбија регистрација на опозициона партија


Руското министерство за правда ја одби регистрацијата на опозиционата партија Парнас, која ја формираа поранешниот премиер Михаил Касјанов, поранешниот заменик премиер Борис Немцов и уште неколкумина други политичари. Според образложението, статутот на оваа партија бил во спротивност со законот, а имало и непостоечки челнови. Нерегистрирани партии не можат да кандидираат свои претставници за избори во Русија.
XS
SM
MD
LG