Достапни линкови

logo-print

Апел за итен прекин на насилствата во Либија


Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини денеска повика на итен прекин на насилствата во Либија за да се овозможи доставување хуманитарна помош за населениот погодено од војната. Фратини предупреди и дека може да биде доведен во прашање кредибилитетот на НАТО поради цивилните жртви од бомбардирањата. Во меѓувреме во Пекинг, кинескиот шеф на дипломатијата Јанг Џиечи изјави дека бунтовниците во Либија се важен партнер за дијалог. Во посета на Пекинг е лидерот на либијскиот транзиционен совет Махмуд Џибрил.
XS
SM
MD
LG