Достапни линкови

Бен Али осуден на 35 години затвор


Тунижани го следат судењето на соборениот туниски претседател Бен Али.

Тунижани го следат судењето на соборениот туниски претседател Бен Али.

Соборениот туниски претседател Зин ел Абедин Бен Али, во отсуство, е осуден на 35-години затвор во Тунис, за кражба, корупција, шверц на дрога и други обвинувања. Тој и неговата сопруга треба да платат казна од 66 милиони долари. Неговиот адвокат од Париз соопшти дека Бен Али ги смета обвинувањата против него и против неговата сопруга за „правно ненормални, но политички опортуни“. Бен Али и сопругата пребегаа во Саудиска Арабија по немирите што избија во Тунис во јануари годинава.
XS
SM
MD
LG