Достапни линкови

logo-print

Клинтон ги подржа жените од Саудиска Арабија


Американкиот државен сексретар Хилари Клинтон им ја даде својата подршка на жените од Саудиска Арабија кои протестираат поради забраната да возат автомобили. Таа изјави дека оние кои протестираат се храбри и рече дека нивниот потег е исправен. Изјавата на Клинтон следува откако коалицијата на Саудиски активистки ги повика жените политичари во светот јавно да ги поддржи за да добијат право да возат. Групата од Саудиска Арабија испратила писма до Клинтон и со Кетрин Ештон да им помогнат да се стави крај на тоа само мажите да имаат право да возат.
XS
SM
MD
LG