Достапни линкови

logo-print

Литванија ќе ги обештетува Евреите


Парламентот во Литвaнија денеска изгласа пакет закони со кои ќе им се копмензира на Евреите за одземениот имот од нацистите за време на Втората светска војна. Пратениците гласале да се основа фонд од 53 милиони долари. Исплатата треба да започне од 2013-та и да трае до 2023-та година. Со фондот ќе раководи еврејската заедница во Литванија , а парите ќе бидат наменети за финансирање на религиозни, здраствени, образовни и културни програми. Над 95 проценти од Евреите во Литванија, загинале за време на војната. Сега во Литванија живеат околу 5000 Евреи.
XS
SM
MD
LG