Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун пред втор мандат како Генерален секретар на ОН


Генералното Собрание на Обединетите Нации денеска треба да го одобри вториот мандат на Генералниот Секретар Бан Ки Мун, кој, како што се јавува, ја има подршката на мнозинството членки на Светската Организација.
Сите 15 земји членки на Советот за безбедност на ОН претходно едногласно ја подржаа кандидатурата на Бан Ки Мун, кој инаку нема против кандидат за следниот 5 годишен мандат.
XS
SM
MD
LG