Достапни линкови

logo-print

Баросо верува дека ќе биде изгласана новата грчка влада


Баросо при посетата на Анкара

Баросо при посетата на Анкара

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште многу работа, изјави доцна синоќа во Брисел председателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо по средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.
„Верувам дека на новата грчка Влада ќе ја добие довербата на Парламентот“, рече Баросо, додавајќи дека од клучно значење ќе биде пратениците да го усвојат амбициозниот владин пакет за дополнителни фискални мерки и за приватизација, кој е усогласен со ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд.
Усвојувањето на овој пакет е неопходен услов што го поставија ЕУ и ММФ за исплата на следната транша од финансиската помош за Грција на почетокот на јули.
XS
SM
MD
LG