Достапни линкови

logo-print

Саудијките во кампања против радикалните исламисти


Коалицијата на саудиските активисти побараа подршка од жените дипломати на Запад за нивната кампања за правото да возат автомобил. Групата “Саудијки за возење„ упатија писмо до американскиот државен секретар Хилари Клинтон и до нејзината европска колешка Катрин Ештон да помогнат во борбата против ултра конзервативните клерици во Саудиска Арабија во која инаку нема закон за забрана жените да возат автомобил.
XS
SM
MD
LG