Достапни линкови

logo-print

Пред Хашкиот суд продолжува судењето на Караџиќ


Пред Хашкиот Трибунал почнува доказаната постапка за одбраната на судењето на поранешниот началник на Службата за државна безбедност на Србија Јовица Станишевиќ, кој е обвинет за злосторства врз несрбите во Хрватска и Босна и Херцеговина од 1991 – 95 та . Ќе биде продолжено и судењето на поранешниот претседател на Република Српска Радован Карџиќ кој е обвинет за геноцид за време на војната во Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG