Достапни линкови

logo-print

Иванов се сретна со неговиот колега Фишер во Австрија


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов

Австрија смета дека решавањето на прашањето за името не треба да биде предуслов за одредување датум и за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјавил автрискиот претседател Хајнц Фишер по денешната средба во Виена со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, јавува МИА. Грција сигнализира дека услов е решавањето на името. Но, сметаме дека за одредување датум и почетокот на преговорите не треба да се чека решението. Проблемот може да се реши и на крајот на преговорите. Тие треба да почнат и паралелено да течат двата процеса, изјавил Фишер. Македонскиот претседател изјавил дека Македонија ги исполни Копенхашките критериуми и очекува да продолжи понатаму, а одредувањето датум ќе биде дополнителен мотив да се дојде до решение. Сега останува Советот на ЕУ на следниот состанок да ја стави на дневен ред и да донесе одлука за старт на преговорите, изјавил Иванов. Двајцата претседатели разговарале и за билатералните односи, за економската и културната соработка.
XS
SM
MD
LG