Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници го продолжуваат прекинот на огнот


Жена држи портрет на Абдула Оџалан

Жена држи портрет на Абдула Оџалан

Лидерот на курдските бунтовници кој се наоѓа во затвор соопшти дека се продолжува со прекинот на огнот уште за неколку месеци. Абдула Оџалан преку соопштение повика новиот парламент веднаш да започне да работи на нов Устав кој ќе одговори на барањата на курдското малцинство во Турција. Претходно Оџалан најави дека на 15 јуни се става крај на прекинот на огнот, и насилствата ќе се зголемат ако турската влада не се согласи да преговара за окончување на конфликтот. Во соопштението на Оџалан се вели и дека курдските борци ќе избегнуваат судири и само ќе се бранат ако бидат нападнати.
XS
SM
MD
LG