Достапни линкови

logo-print

Санадер се согласил да биде екстрадиран во Хрватска


Од апсењето на Санадер

Од апсењето на Санадер

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер се согласил да ја повлече жалбата за екстрадирција , со што го отвара патот за негово враќање во Хрватска каде се соочува со обвиненија за корупција и злоупотреба на моќта. Неговиот адвокат соопштил дека Санадер се согласил да биде поедноставена процедурата за враќање во Хрватска. Но се уште не се знае кога тој ќе биде екстрадиран. Санадер ја предводеше хрватската влада од 2003-та до 2009-та . Беше уапсен во декември во Австрија , откако по него беше издадена меѓународна потерница од властите во Хрватска, под сомнение дека ја злоупотребил својата службена должност и корупција. Тој негира дека сторил нешто лошо.
XS
SM
MD
LG