Достапни линкови

logo-print

ЕУ со нови барања за Грција


Министрите за финасии од еврозоната го одложија донесувањето на одлука со која Грција ќе ја може да ја искористи следната рата од пакетот за спас од кризата.
По состанокот во Луксембург министрите за финасии рекоа дека Атина може да ги добие 12 милијарди евра како дел од пакетот за спас од кризата само доколку до средината на јули грчкиот парламент усвои неколку клучни закони за регулација на трошењето на буџетот и продавање на државниот имот во земјата. Вчера грчкиот премиер Јоргос Папандреу во грчкиот парламент во Атина побара од народот да го поддржи во непопуларните мерки за штедење, затоа што, како што вели, само така ќе може да се избегнат катастрофалните последици.
XS
SM
MD
LG