Достапни линкови

logo-print

Папандреу најави промена на политичкиот систем во Грција


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска најави дека во текот на есента неговата Влада планира да организира референдум за промени во политичкиот систем во Грција, вклучително и измени на грчкиот Устав.
Според Папандреу, реформите на Уставот се со цел да се овозможи поедноставување на процедурата за судско гонење на владините претставници. Тој најави и дека Грција преговара за нов пакет за спас, чиј обем, според него, ќе биде ист со првиот од 110 милијарди евра што и беше одобрен на Грција од страна на ЕУ и ММФ во мај 2010 година.
Папандрeу побара од пратениците при гласањето да и дадат доверба на неговата реконструирана Влада, за таа да може да ги спрoведе планираните болни економски реформи за спас на земјата. Ако дојдеме во состојба земјата да не може да ги плаќа долговите, ќе биде катастрофално, изјавил Папандреу.
XS
SM
MD
LG