Достапни линкови

logo-print

Над 80 проценти од Јапонците против употреба на нуклеарна енергија


Полицајци во заштитни одела во близина на Фукошима

Полицајци во заштитни одела во близина на Фукошима

Повеќе од 80 проценти од Јапонците сакаат во нивната земја да не се користи нуклеарната енергија , по хаваријата што се случи во Фукошима, покажала една анкета, јавуваат јапонските медиуми. Една третина од енергијата во Јапонија потекнува од нуклеарната енергија. Јапонскиот премеир Наото Кан изјави дека нуклеарната енергија и понатаму ќе остане главен енергетски столб. Земјотресот со јачина од 9 степени и цунамито што уследи потоа предизивикаа оштетувања на Фукошима, што преставува најтешка нуклеарна катастрофа во светот по онаа во Чернобил пред 25 години. Во катастрофата беа оштетени 4 од 6-те реактори на Фукошима.
XS
SM
MD
LG