Достапни линкови

logo-print

Во Молдавија се одржува втор круг од локалните избори


Кишињев

Кишињев

Денеска во Молдавија се одржува вториот круг од гласањето на локалните избори. Денеска се гласа во половина од градовите , вклучувајќи го и главниот град Кишињев. На гласањето на овие избори се гледа како на тест за про-европската влада која дојде на власт во ноември. Во Кишињев, се води изедначена трка меѓу кандидатот на Комунистите Игор Додон и сегашниот градоначалник Дорин Чиротака. Во првиот круг, Додон освои околу 48 отсто во гласовите, а актуелниот градоначалник околу 46 проценти.
XS
SM
MD
LG