Достапни линкови

logo-print

Половина од Грците се против владините мерки за штедење


Протести во Атина против владините мерки

Протести во Атина против владините мерки

Речиси половина од Грците се против мерките за штедење што ги предложи грчката Влада, а чие усвојување е услов Грција да го добие вториот пакет-помош од ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд во вредност од 120 милиони евра за излез од кризата, покажуваат резултатите од анкетата на агенцијата „Капа Рисрч“ . Според анкетата, 47,5 проценти од Грците се против владините мерки за штедење и сакаат предвремени избори, додека 34,8 отсто го поддржуваат усвојувањето на рестриктивниот пакет. Истражувањето, спроведено на 14 и 15 јуни со 1.208 испитаници, пред петочната реконструкција на Владата, покажува и дека мнозинството Грци сакаат предвремени избори и смена на грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Речиси 90 проценти од анкетираните сметаат дека Грција се движи во погрешна насока, а околу 80 отсто се противат на истапувањето на земјата од еврозоната.
XS
SM
MD
LG