Достапни линкови

logo-print

Иран му нуди помош на Авганистан за стабилноста на земјата


Министерот за одбрана на Иран

Министерот за одбрана на Иран

Mинистерот за одбрана на Иран, денеска го посети Авганистан, за да ги зајакнат односите со Кабул. Неговата посета доаѓа во време кога Авганистан
се подготвува да ја преземе контролата на безбедноста од меѓународните сили. Министерот Ахмад Вахиди изјавил дека Иран ја смета безбедноста на Авганистан за сопствена безбедност, и дека ќе и помогне на земјата во напорите за стабилност. Според иранските медиуми, посетата на Авганистан од еден министер за одбра на Иран е прва по 92 години.
XS
SM
MD
LG