Достапни линкови

logo-print

Сирија продолжува со операциите на северот од земјата


Сиријски трупи

Сиријски трупи

Сиријските сили навлегле во северниот град Бдама откако демонстрантите излегоа на протести на улиците против претседателот Башар ал-Асад и неговиот режим. Активистите за човекови права велат дека војниците вршат упади по куќи и дека во престрелки со бунтовниците има над 20 повредни луѓе. Нападот на Бдама е најновиот од серијата интензивни операции на армијата во северо-западната провинција Идлиб . Владините операции принудија илјадници луѓе да го напуштаат регионот и да бегаат кон Турција.
XS
SM
MD
LG