Достапни линкови

logo-print

Британија ги повика своите државјани да ја напуштат Сирија


Сиријски војник приведува човек

Сиријски војник приведува човек

Велика Британија ги повика британските државјани да ја напуштат Сирија, поради граѓанските немири таму. Од Канцеларијата за надворешни работи на Велика Британија соопштуваат дека сите Британците треба да ја напуштат Сирија додека се уште има комерцијални летови, наведувајќи дека можеби британската амбасада во Дамаск нема да биде во можност да им помогне ако ситуацијата во Сирија продолжи да се влошува. Во земјата насилствата ескалираат. Од почетокот на март започнаа протести против режимот на претседателот Башар ал Асад. Сега режимот се справува со побунениците.
XS
SM
MD
LG