Достапни линкови

logo-print

Запрено чистењето на радиоактивната вода од Фукошима


Нуклеарната централа Фукошима во Јапонија

Нуклеарната централа Фукошима во Јапонија

Операцијата за чистење на радиоктивната вода од нуклеарната централа Фукошима во Јапонија, е стопирана, само неколку часа откако започна, соопшти операторот на централата. Портпаролот на Електростопанството во Токио рече дека нивото на радијација се искачило побрзо отколку што очекувале. Акцијата за чистење на водата започна вчера. Од Електростопанството незнаат кога ќе може да продолжат со чистењето. Нивото на радиоактивната вода расте и експертите предупредуваат дека ако не се исчисти може да се прелее во морето. Нуклеарната централа беше сериозно оштетена за време на земјотресот што ја потресе Јапонија на 11 март.
XS
SM
MD
LG