Достапни линкови

logo-print

Советот на ОН за човекови права ја осуди Белорусија


Советот за човекови права на Обединетите нации денеска во Женева ги осуди белоруските власти за пресметката со опозицијата. Во усвоената резолуција се прецизира дека се осудува прекршувањето на човековите права пред, за време и по спорните претседателски избори во декември минатата година. Белорусија ја отфрли резолуцијата.
XS
SM
MD
LG