Достапни линкови

logo-print

Русија купува француски воени бродови


Мистрал

Мистрал

Русија денеска потпиша договор за купување на два француски воени брода во вредност од милијарда долари. На потпишувањето на договорот на маргините на економискиот форум во Санкт Петерсбург присуствуваше и рускиот претседател Дмитри Медведев. Станува збор за прва ваква зделка меѓу Русија и една членка на НАТО и таа предизвика загриженост кај поранешните советски републики. Бродовите се од типот Мистрал кои можат да понесат 16 хеликоптери, четири авиони, 13 тенкови и 450 војници.
XS
SM
MD
LG