Достапни линкови

logo-print

Украина ја забрани употребата на советското знаме


Украинскиот Уставен суд ја забрани употребата на советското знаме за комеморациите по повод Втората светска војна. Овој чекор претходно беше одобрен од прорускиот шеф на државата Виктор Јанукович кој потпиша закон со кој црвеното знаме со срп и чекан може да биде истакнато на владини згради по повод годишнината од победата врз нацистичка Германија.
XS
SM
MD
LG