Достапни линкови

logo-print

Пакистан останува клучен американски сојузник


Роберт Гејтс

Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана на заминување Роберт Гејтс изјави дека Пакистан останува клучен сојузник со голема улога во обезбедувањето стабилност за Авганистан кога американските трупи ќе почнат да се повлекуваат следниот месец.
И покрај комплицираните односи линијата меѓу Вашингтон и Исламабад мора да остане отворена, изјави Гејтс, кој призна дека убиството на Осама бин Ладен во Аботабад во Пакистан предзивика тензии меѓу пакистанското водство.
XS
SM
MD
LG