Достапни линкови

logo-print

Клинтон изрази загриженост за сексуално насилство во Либија


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги обвини приврзаниците на либијскиот лидер Муамар Гадафи за силување жени, и додаде дека и други влади на Блискиот исток користеле сексуално насилство. Во писмената изјава се наведува дека Соединетите американски држави се „длабоко загрижени“ од извештаите за зачестените силувања во Либија. Во дописот се дополнува дека САД исто така се вознемирени од извештаите дека „владите низ Блискиот исток и северна Африка користеле сексуално насилство за заплашување и казнување на демонстрантите кои бараат демократски реформи“.
XS
SM
MD
LG