Достапни линкови

logo-print

Ердоган против насилството на протестите во Сирија


Опозициските демонстрации во Сирија

Опозициските демонстрации во Сирија

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во Анкара се сретна со претставник на сирискиот владетел Башар ал Асад во обид да изврши притисок врз режимот за прекин на насислството врз опозициските демонстранти. Според извештаите Ердоган речиси три часа разговарал со Хасан Туркмани. Ердоган претходно го повика Асад да го прекине насилството и да спроведе реформи.
Повеќе од 8500 лица поради конфликтот во Сирија досега пребегале во Турција.
XS
SM
MD
LG