Достапни линкови

logo-print

Гејтс пред американскиот Сенат за политиката кон Авганистан


Американскиот секретар во заминување Роберт Гејтс

Американскиот секретар во заминување Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Вашингтон често не направил многу добра работа во следењето на ставовите на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи за време на војна во земјата која трае речиси деценија.
Гејтс кој ќе се пензионира на крајот од месецов сведочеше вчера пред законодавците во Сенатот. Како пример Гејтс ги наведе контроверзиите околу договорот на САД со приватните безбедносни компании во Авганистан. Според него тие се свесни дека во Ирак приватните безбедносни компании биле проблем и требало надзорот на таквите компании во Авганистан да го започнат многу одамна.
Гејтс додаде дека Карзаи го информирал дека ќе се повлече од функцијата во 2014 година, како што налага уставот на Авганистан.
XS
SM
MD
LG