Достапни линкови

logo-print

Папандреу ќе ја состави новата грчка влада


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе ја состави новата влада и ќе побара гласање за доверба во Парламентот. Папандреу изјави дека ќе продолжи да се движи во истиот правец, а тоа е патот на долгот кој ќе треба да го изоди парламентарната група на ПАСОК заедно со грчкиот народ. Според Папандреу опозициската партија Нова демократија поставила неприфатливи услови за формирање на нова влада и поради тоа таа не може да влезе во новиот владин состав.
XS
SM
MD
LG