Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за политичките случувања во Албанија


Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе во обраќањето пред Европскиот парламент изјави дека е загрижен поради политичките случувања во Албанија, особено за време на соопштување на изборниот резултат во Тирана.
Според Брисел состојбата има решение доколку страните седнат на искрен дијалог. Филе нагласи дека за да се избегнат идентични ситуации и при други избори се препорачува помош од Венецијанската комисија.
XS
SM
MD
LG