Достапни линкови

logo-print

Филип Гордон во посета на Србија


Од посетата на Гордон на БиХ

Од посетата на Гордон на БиХ

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Филип Гордон денеска ќе престојува во Белград, каде што ќе се сретне со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Како што најави Стејт департментот, Гордон доаѓа во Србија за да ја нагласи поддршката на САД за сите земји на западен Балкан во градењето напредни, мирољубиви и демократски општества кои настојуваат да ги заземат местата што им припаѓаат како полноправни членки на европската и евроатлантската заедница.
Во рамките на балканската турнеја, Гордон престојуваше во БиХ, а по Србија ќе ги посети Косово и Хрватска.
XS
SM
MD
LG