Достапни линкови

logo-print

Клинтон го обвини Иран дека ги подржува сириските власти


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска го обвини Иран дека ја подржува Сирија во нејзините напади против про-демократските протести. Во изјавата на Клинтот се наведува дека подршката што Иран ја дава на Сирија се совпаѓа со двегодишнината од задушувањето на пост-изборните протести по реизборот на Махмуд Ахмадинеџад за претседател. Во изјавата не се наведува каква помош нуди Иран на сириските власти. Според активистите за човекови права, од почетокот на протестите во март досега во Сирија загинале повеќе од 1.400 луѓе.
XS
SM
MD
LG