Достапни линкови

logo-print

НАТО нема да притиска Србија да им се приклучи


Конференција на НАТО во Белград

Конференција на НАТО во Белград

НАТО нема да врши притисок врз Србија за земјата да стане членка на Алијансата, но сака да ги зајакне врските со земјата која ја бомбардираше во 1999 година. Генерал Стефан Абриал, главниот командант на Сојузничката команда на НАТО за трансформации, изјави дека Србија е клучен фактор за регионална стабилност, и дека се подготвени за соработка, која ќе биде толку интензивна колку што сака Србија. Алијансата својата годишна конференција за стратешко воено партнерство ја организира во Белград и покрај протестите на српските националисти, кои запалија знаме на НАТО. Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац изјави дека се свесни за емоциите од минатото, но се силно фокусирани на иднината.
XS
SM
MD
LG