Достапни линкови

logo-print

САД ќе почекаат со оценките за новата либанска влада


Либанскиот премиер Наџиб Микати

Либанскиот премиер Наџиб Микати

Соединетите држави соопштија дека ќе почекаат со оценките на новата влада во Либан во која доминираат членови на милитантната група Хезболах. По петмесечни преговори либанскиот премиер Наџиб Микати вчера објави нов 30 член кабинет во кој мнозинството министри се од Хезболах која е на американската листа на терористички организации и која е поддржана од Иран и Сирија. Портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер изјави дека Вашингтон ќе ја оцени новата влада откако ќе види како таа ќе дејствува.
XS
SM
MD
LG